Alpakoterapia to dziedzina zooterapii, która wspomaga rehabilitację ruchową oraz umysłową osób niepełnosprawnych poprzez działania terapeutyczne oparte na kontakcie z alpakami. Następuje poprawa samopoczucia człowieka w różnych sferach: emocjonalnej, fizycznej, poznawczej i społecznej. Poprzez zabawy, przytulanie, głaskanie, dzieci rozluźniają się, otwierają, są bardziej radosne i odważniejsze, oswajają się z tym co miękkie, twarde, mokre czy suche, uczą się panowania nad ciałem. Niezwykle sympatyczne alpaki poprawiają także samopoczucie, zarówno dzieciom jak i opiekunom!:) 

Alpakoterpia przynosi ogromne korzyści w terapii:
- dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, ADHD, porażeniem mózgowym, zespołem Downa, niedorozwojem umysłowym, zaburzeniami SI
- ludzi starszych,
- osób przeżywających stresy i załamania nerwowe,
- wspomagająco w leczeniu nowotworów, nadciśnienia, chorób psychicznych, depresji i zaburzeń ruchu.

Alpaki to zwierzętami o bardzo łagodnym usposobieniu. Są zwierzętami delikatnymi i płochliwymi, zupełnie pozbawionymi agresji. 
Zaprzyjaźniają się zarówno z innymi zwierzętami, jak i z człowiekiem. Są pozytywnie nastawione do dzieci. Są inteligentne, szybko uczą się nowych rzeczy, jak np. jedzenie z ręki człowieka czy chodzenie na smyczy. Bardzo lubią być głaskane i przytulane, a sam ich wygląd wzbudza sympatię i uśmiech.